TRAINING AND PLACEMENTS

  • Home /
  • Departments /
  • ENTC /
  • Training and Placements

Major Recruiters

At department level, Head of Department (HOD) Dr. C.A. Manjare Madam and training and placement coordinator (TPC) Prof. D.G. Ingale and Prof. Hina Naaz coordinates with Training and Placement officer (TPO) for skill development and placement activities of the students.

Pre placement training activities of E&TC Department

  • To motivate the students signifying importance of job placement. Pursue student interest to participate in various events/contests organized by companies.
  • Department conducts aptitude and technical training preparation sessions and prepares students for facing online competitions like TCS CodeVita , TCS EngiNx, KPIT Sparkle etc.
  • Department is closely associated with training partners like Seventh Sense Talent Solutions, Focus Academy for career enhancement (FACE), Zensar Employability Skill Development program, GTT Barclays etc for placement preparation.
  • Students from department participate at college level competition organized by Alumni Association of our college for placement preparation.
  • To keep the students aware of upcoming placement opportunities thereby forwarding the mails and other effective communication received through T&P officer.
  • To provide placement through campus interviews to current students and alumni’s.
  • To arrange for expert lecturers and various activities to update the students and the staff regarding recent developments in industry.

Online training provided during lockdown & future plans

  • Students of final year from Department of Electronics and Telecommunication is taking 216 hours of training in the domain of Aptitude, Technical and Soft-Skill development through Seventh Sense Talents solutions.
  • During lockdown period, department of Electronics and telecommunication in co-ordination with department of training and placement provided 60 hours of aptitude preparation online training to Final Year students through Seventhsense Talent solutions. Also as a part of co-curricular activity, our students of Second Year (SE), Third Year (TE ) and Final Year(BE) have done numerous certifications during the academic year 2019-20. Total around 800 different certifications have been done by students from companies like MITU Skillologies, Microsoft Python IoT certification, RPG Zensar ESD Certification, GTT Syntel Python Certification, TCS Ion Hub Certification, Google Digital Marketing Certification, Python Quiz Certificate, PROF vS pASSION vS ME Webinar Certificate, E&TC: Webinar series on "Post COVID-19 Opportunities in Engineering, 360DigtiTMG Manufacturing Analytics Certification, Coursera Campus, Seventhsense Talent solutions, FACE Academy, ICT Learnathon2020 etc"
  • Our students have done numerous internships in companies like Neotroniks, Digitronics, Kanchan tele infra engineers pvt ltd, National skill development corporation etc. during the academic year 2019-20

# Name of Course/Activity Date-Duration Description Photo
1 Zensar ESD 3rd June 2019 (15 days) “Zensar Employbility Skills Development program” on “Software Testing” successfully completed by selected BE E&TC students in the A.Y. 2019-20 Sem-I.
Trainer Name: Mr. Ragvendra N. K
Designation: Founder & CEO
Company: Sumadhva Technologies
team
2 FACE Training 3rd June 2019 (17 days) “Focus Academy for Career Enhancement (FACE) training sessions ” on “Aptitude and Technical training for placement preparation ” successfully completed by BE E&TC students in the A.Y. 2019-20 Sem-I. team
3 Python Training 19/07/2020 & 20/07/2020 Students from TE and BE successfully completed “Two days hand’s on training on Python Programming” in the A.Y. 2019-20 Sem-I.
Trainer Name: Mr. Aniket Thorave
Designation: Researcher
Company: MITU Skillologies
team
4 RPG Foundation 16/12/2020 to 28/12/2020 “RPG Foundation (Zensar) Employability Skills Development program” on “Software Testing” successfully completed by selected TE E&TC students in the A.Y. 2019-20 Sem-II.
Trainer Name: Mr. Raghav Bhagwat
Designation: Software Trainer
Company: PSK Education
team
5 Seventh Sense Talent Solutions 27/01/2020 to 08/01/2020 Seventh Sense Talent Solutions training sessions ” on “Technical training for placement preparation ” successfully completed by TE E&TC students in the A.Y. 2019-20 Sem-II team
6 Daily Activity task completion 27/01/2020 to 08/01/2020 TE E&TC students appreciated for “Daily Activity task completion” and winners are 1. Arti Yadav 2. Siddhi Chavan 3. Sonali Adhav 4. Saraswati Kharat team
7 Syntel Python Training 13/01/2020 to 21/01/2020 and
03/02/2019 to 10/03/2019
BE E&TC students successfully completed 120 hours “ Python Training” provided by Syntel Company in association with GTT, Pune for employment opportunities in the A.Y. 2019-20 Sem-II team
8 Alumni Competition Event for SE and TE Students 22/02/2020 SE and TE E&TC students appeared for “ English Proficiency test and Aptitude competition test respectively “ organized by Alumni Association of JSCOE in the A.Y. 2019-20 Sem-II team
9 Aptitude preparation online training by Seventh Sense Talent solutions 11/05/2020 to 27/05/2020 Out of 216 hours of placement training for BE E&TC Batch 2021, students , 120 hours of technical training was already done in First semester, and 60 hours of Aptitude training during Covid19 pandemic through online mode team
10 Examly Test Series SEM II 53 students from BE E&TC Batch 2021 practicing Extended lockdown test series, Company specific test series on Examly platform team
# Name of Student Placed Company Duration
1 Shubhada Tupe Neotroniks Pvt Ltd 6 days
2 Mayuri Doke Digitronics 15 days
3 Shivani Abnave Kanchan tele infra engineers pvt ltd. 8 days
4 Sakshi Kadam Digitronics 15 days
5 Shivani Dubey Neotroniks Pvt Ltd 6 days
6 Rutuja Manjare Digitronics 15 days
7 Vaishnavi Nakade Virtual/Online 8 days
8 Anuj Dubey National skill development corporation 3 days
9 Diksha Sharma Neotroniks Pvt Ltd 6 days
10 Ankita Gaikwad Neotroniks Pvt Ltd 6 days
11 Sakshi Kadam Digitronics 15 days
12 Gaurav Wagh Kraft Powercon, Pune 8 days
13 Sheryash Tambe Kraft Powercon, Pune 8 days
14 Moin Mulani A Square Techno Solutions 8 days
15 Prem Dabadhe A Square Techno Solutions 8 days
16 Rameshwar Ale TIFR, Ooty 15 days
17 Rohit Pawar TIFR, Ooty 15 days
18 Akash Ubale TIFR, Ooty 15 days
19 Siddhesh Kadam TIFR, Ooty 15 days
20 Diksha Patange Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
21 Siddhi Jagtap Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
22 Shinde Bhimrao Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
23 Prajakta Desai Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
24 Atharva Joshi Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
25 Rushikesh Bhosale Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
26 Vaibhav Talekar Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
27 Jay Shinde Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
28 Kaustubh Murumkar Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
29 Vaishnavi Nakade Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
30 Neha Pandey Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
31 Manash Chauhan Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
32 Shrutika Kamble Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
33 Shweta Kamble Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
34 Vikas Mahapatra Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
35 Vishakha Ghaywat Consul Neowatt Power Solutions Pvt Ltd 7 days
36 Siddha Chavan Kanchan Tele infra engineering Pvt Ltd 7 days
37 Shivani Abhnave Kanchan Tele infra engineering Pvt Ltd 7 days
38 Pratiksha Lokhande Kanchan Tele infra engineering Pvt Ltd 7 days
39 Gayatri Shingate Kanchan Tele infra engineering Pvt Ltd 7 days
40 Sagar Fadtare Kraftpowercon, Becore Renewable Sources Pvt 7 days, 15 days
41 Rameshware Ale Becore Renewable Sources Pvt 15 days
42 Rohit Pawar Becore Renewable Sources Pvt 15 days
43 Swapnil Gophane Becore Renewable Sources Pvt, Neotroniks Pvt Ltd 15 days, 7 days
44 Shweta Kamble Neotroniks Pvt Ltd 7 days
45 Shraddha Pawar Neotroniks Pvt Ltd 7 days
course course course
# Name of Student Placed Name of Employer
1 Pranali Phule BYJU'S 10 lpa
2 Shashank Walwalkar BYJU'S 10 lpa
3 Neha Pandey TCS Digital 7 lpa
4 Sanika Deowoolkar JARO Education 6.6 lpa
5 Mayuri Jagtap Accenture 4.5 lpa
Qspider 2.2 lpa
6 Prekshit Patil Amdocs 4.2 lpa
NeoSOFT Technologies 3.5 lpa
Hexaware Technologies 3 lpa
QualityKiosk 2.25lpa
7   Jay Shinde     Amdocs 4.2 lpa
Infosys 3.6lpa
QualityKiosk 2.25 lpa
Technologies Global 1.8 lpa
8 Shrutika Baheti   Capgemini 3.8 lpa
Infosys 3.6 lpa
9 Suraj More   Capgemini 3.8 lpa
Elcamino Software Pvt 2.2 lpa
11 Swapnil Gophane TCS Ninja 3.4 lpa
12 Kaustubh Murumkar Sankey Solutions 3 lpa
13 Vinay Chavan Sankey Solutions 3 lpa
14 Rutuja Sarvade   SeventhSense 2.6lpa
Qspider 2.2 lpa
15 Sharayu Kalake QualityKiosk 2.25lpa
16 Shivani Nimgale Qspider 2.2 lpa
17 Vikas Mahapatra Qspider 2.2 lpa
18 Sagar Rathod Elcamino Software Pvt 2.3 lpa
19 Varsha Ujgare Elcamino Software Pvt 2.3 lpa

course


# Name of Student Placed Name of Employer
1 Abhijit Narayanan TCS
2 Shivangi Bhat Talentio
3 Farhan Shaikh Talentio, Globalstep
4 Rambhad Deepali CINIF, Capgemini
5 Sonali Kulkarni Piclick, Technogrowth, CINIF
6 Manish Wanskar Pinclick
7 Jageshwar Maske Pinclick
8 Dheeraj Sanghai Pinclick
9 Dada Desai Pinclick
10 Shubham Doifode Pinclick
11 Pruthviraj Latake Pinclick
12 Udgirkar Piyush Pinclick
13 Aniket Vedpathak Pinclick, CINIF
14 Akash Ubale Pinclick, CINIF, Valeo
15 Prajakta Shinde Pinclick, Khifinite, TOPPAR
16 Amruta Nalwade Qspider
17 Harshade Zodge Qspider
18 Poonam Rodge Qspider, CINIF
19 Vishal Mali CINIF
20 Apoorva Pathak CINIF
21 Shamli Badwe CINIF, AMAZON
22 Shehzad Kazi Globalstep, CINIF
23 Gounder Lokesh Globalstep

course


# Name of Student Placed Name of Employer
1 Ashwini Madhav Ghonse Kantar
2 Rachana Bhaskar Bulbule Knoldus
3 Pratiksha Popat Deshpande Infosys
4 Pratiksha Popat Deshpande TCS
5 Sayali Vijay Kadam TCS
6 Sayali Vijay Kadam KPIT
7 Rabaah Mehboob Awati KPIT
8 Atul Lalba Sontakke KPIT
9 Subhashchandra Vivekanand Jade KPIT
10 Rohini Bhanudas Panchal KPIT
11 Chitra Satish Gadekar KPIT
12 Sanjay Shivkumar Sharma KPIT
13 Akash Hanumant Chavan KPIT
14 Rabaah Mehboob Awati Excelsior Research
15 Jasmine Chunnumiya Karbhari Excelsior Research
16 Aishvarya Shivaji Mhetre Excelsior Research
17 Abhishek Dhondiba Vibhute Excelsior Research
18 Rushikesh Revappa Yenpe Excelsior Research
19 Ankita Kundlik Jadhav AMAZON
20 Jasmine Chunnumiya Karbhari Mphasis
21 Amit Anil Kavade VDA Infosolution Pvt Ltd
22 Amit Anil Kavade Hudl
23 Ashish Ravindra Biradar Hudl
24 Harshal Ashwin Choudhari Hudl
25 Pandharinath Venkatrao Sukewad Hudl
26 Pravin Kashinath Mane Hudl
27 Prashant Rajkumar Dhanure Hudl
28 Raj Dattatray Koli Hudl
29 Ravi Dnyanoba Nidwanche Hudl
30 Saurabh Hanumant Kunjir Hudl
31 Saurabh Sahebrao Nalwade Hudl
32 Shubham Sudhakar Jaybhaye Hudl
33 Shubham Ramrao Bondre Hudl
34 Sujay Gorakh Mali khune Hudl
35 Omkar Ranaware Hudl
36 Sandesh Shivanand Kore Hudl
37 Mahadev Pralhad Shinde Hudl
38 Sanjay Shivkumar Sharma Rajdeep Info
39 Akash Hanumant Chavan Rajdeep Info
40 Abhishek Dhondiba Vibhute Rajdeep Info
41 Amit Anil Kavade Rajdeep Info
42 Pravin Kashinath Mane Rajdeep Info
43 Sumit Atmaram Bedre Rajdeep Info
44 Akash Hanumant Chavan Qspider
45 Rachana Bhaskar Bulbule Qspider
46 Naeem Naeem baig Mirza Qspider
47 Jasmine Chunnumiya Karbhari Qspider
48 Rabaah Mehboob Awati Qspider
49 Sachin Suresh Tadge Next Path Technology
50 Amit Anil Kavade Flash Electronics
51 Pandharinath Venkatrao Sukewad Flash Electronics
52 Saurabh Hanumant Kunjir Flash Electronics
53 Saurabh Sahebrao Nalwade Flash Electronics
54 Mahadev Pralhad Shinde Flash Electronics
55 Ganesh Babasaheb Laghane Flash Electronics
56 Sachin Hanmantrao Bachewad Flash Electronics
57 Nishad Ravindra Malangurkar Flash Electronics
58 Jayram Gahininath Khose Flash Electronics
59 Mohan Ashok Kamble Flash Electronics
60 Vasim Subhan Pathan Flash Electronics
61 Shubham Sudam Kolekar Flash Electronics
62 AKSHAY SUNIL WAGHMARE Flash Electronics
63 Abhijeet Pawar Flash Electronics
64 Akshay Borate Flash Electronics
65 Nitin Kamble Flash Electronics
66 Pankaj Yerme Flash Electronics
67 Ranjeet Bhagat Flash Electronics
68 Rakshanda Kuber Sawant Daniel Associates
69 Arati Vasantrao Surywanshi Daniel Associates
70 Ashwini Madhav Ghonse Daniel Associates
71 Atul Lalba Sontakke Rubicon
72 Subhashchandra Vivekanand Jade Rubicon
73 Amit Anil Kavade Rubicon
74 Raj Dattatray Koli Rubicon
75 Shubham Ramrao Bondre Rubicon
76 Ganesh Babasaheb Laghane Rubicon
77 Naeem Naeem baig Mirza Rubicon
78 Mrunal Manoj Khunte Rubicon
79 Priti Mahadev Dolle. Rubicon
80 Rakshanda Kuber Sawant Rubicon
81 Rushikesh Revappa Yenpe Rubicon
82 Shraddha Vijay Ingawale Rubicon
83 Varsha Mahadev Maindad Rubicon
84 Sumit Atmaram Bedre Rubicon
85 Sachin Suresh Tadge Qspider
86 Devoshree Mallinath Nandargi GTT
87 Abhishek Dhondiba Vibhute GTT
88 Ashwini Madhav Ghonse GTT
89 Rabaah Mehboob Awati GTT
90 Jasmine Chunnumiya Karbhari GTT
91 Ankita Kundlik Jadhav GTT
92 Aishvarya Shivaji Mhetre GTT
93 Mrunal Manoj Khunte GTT
94 Rakshanda Kuber Sawant GTT
95 Rushikesh Revappa Yenpe GTT
96 Sachin Suresh Tadge GTT
97 Prajakta Roopeshkumar Joshi GTT
98 Dhanshree Sanjay Waykar Haier

course


# Name of Student Placed Name of Employer
1 Sujit Zha Bhilwara Infotech / Amazon
2 Suraj Kumar Flash Electronics
3 Prathamesh Singh Amazon
4 Sanjana Sawant Amazon
5 Awez Shaikh Amazon
6 Priyanka Halgekar Qspiders
7 Krushnai Patil Qspiders
8 Divya Hole KPIT Technologies
9 Dhananjay Kulkarni KPIT Technologies
10 Ajit Kale Axiom Techguru Infotech
11 SUSMITA CHOUGULE BSA LTD
12 PRATIKSHA TALEKAR BSA LTD
13 SHUBHANGI JOSHI BSA LTD, RK EDUCATION
14 NITA BHELAKE BSA LTD, RK EDUCATION
15 SHWETA KANDE RK EDUCATION
16 DEEPALI KAMTHE RK EDUCATION
17 POOJA MULAGE RK EDUCATION
18 PUNAM BADAR RK EDUCATION
19 Kailash Jadhav FLASH ELECTRONICS
20 Govind Kapate FLASH ELECTRONICS
21 Paresh Patil FLASH ELECTRONICS
22 Sujit Jha FLASH ELECTRONICS
23 Shubham Daskar FLASH ELECTRONICS
24 Amol Fartade FLASH ELECTRONICS
25 Sundaram Kumar FLASH ELECTRONICS
26 Pradeep Agav FLASH ELECTRONICS
27 Mayur Dhopte FLASH ELECTRONICS
28 Aditya Airsang FLASH ELECTRONICS
29 Amar Waktey FLASH ELECTRONICS
30 Nabkumar Dhara FLASH ELECTRONICS
31 Shivkumar Patil FLASH ELECTRONICS
32 Ganesh Kulkarni FLASH ELECTRONICS
33 Vinayak Kumbhar FLASH ELECTRONICS
34 Sujit More FLASH ELECTRONICS
35 Nitesh Dhavale FLASH ELECTRONICS
36 Nikhil Choudhari FLASH ELECTRONICS
37 Ashutosh Savale FLASH ELECTRONICS
38 Aditya Kulkarni FLASH ELECTRONICS
39 Rushikesh Chavan FLASH ELECTRONICS
40 Shubham Jadhav FLASH ELECTRONICS
41 Nikhil Pawar FLASH ELECTRONICS
42 Vikram Patil FLASH ELECTRONICS
43 Bhalchandra Patil FLASH ELECTRONICS
44 Laveti Yadubhushan FLASH ELECTRONICS
45 Ajit Gadade FLASH ELECTRONICS
46 Ajit Kale FLASH ELECTRONICS
47 Kailsh Ghughe FLASH ELECTRONICS
48 Pavan Rathod FLASH ELECTRONICS
49 Ishwar Rampure FLASH ELECTRONICS
50 Akash Harishchandre FLASH ELECTRONICS